The Paris Diamond League is one of the most important Diamond League meetings due to its high quality of fields, its vociferous fans, and its place in the schedule. French fans are educated, fanatical track fans. 

The World records in the Women’s 1,500m and high jump, plus the depth of the mind-boggling Men’s 800 meters are three of the highlights of the Paris DL! 

Meeting de Paris
Stade Charléty, Paris (FRA) – 7 July 2024

Men’s 200m – Diamond Discipline
Final                             Wind: -0.4
1 Alexander OGANDO                DOM       19.98   8
2 Tarsis Gracious OROGOT          UGA       20.18   7
3 Ryan ZEZE                       FRA       20.46   6
4 Filippo TORTU                   ITA       20.53   5
5 Jerome BLAKE                    CAN       20.82   4
6 William REAIS                   SUI       20.89   3
Cheickna TRAORE                 CIV         DNF

Men’s 800m – Diamond Discipline
Final
1 Djamel SEDJATI                  ALG     1:41.56   8
2 Emmanuel WANYONYI               KEN     1:41.58   7
3 Gabriel TUAL                    FRA     1:41.61   6
4 Aaron Kemei CHEMININGWA         KEN     1:42.08   5
5 Wyclife KINYAMAL                KEN     1:42.08   4
6 Eliott CRESTAN                  BEL     1:42.43   3
7 Andreas KRAMER                  SWE     1:43.66   2
8 Azeddine HABZ                   FRA     1:43.79   1
9 Benjamin ROBERT                 FRA     1:44.30
10 Tshepiso MASALELA               BOT     1:44.96
Yanis MEZIANE                   FRA         DNF
Patryk SIERADZKI                POL         DNF

Men’s 3000m – Promotional Event
Final
1 Jacob KROP                      KEN     7:28.83
2 Stewart MCSWEYN                 AUS     7:29.46
3 Sean MCGORTY                    USA     7:35.63
4 Charles PHILIBERT-THIBOUTOT     CAN     7:35.73
5 Thomas RATCLIFFE                USA     7:37.92
6 Thomas FAFARD                   CAN     7:38.07
7 Matthew WILKINSON               USA     7:38.18
8 Santiago CATROFE                URU     7:38.95
9 Isaac Kibet NDIEMA              KEN     7:39.12
10 Teddese LEMI                    ETH     7:42.42
11 Adisu GIRMA                     ETH     7:42.42
12 Nassim HASSAOUS                 ESP     7:43.22
13 Milkesa FIKADU                  ETH     7:53.51
Benoit CAMPION                  FRA         DNF
Mounir AKBACHE                  FRA         DNF
Filip INGEBRIGTSEN              NOR         DNF

Men’s 110mH – Diamond Discipline
Final                             Wind: -0.6
1 Sasha ZHOYA                     FRA       13.15   8
2 Trey CUNNINGHAM                 USA       13.15   7
3 Shunsuke IZUMIYA                JPN       13.16   6
4 Enrique LLOPIS                  ESP       13.21   5
5 Dylan BEARD                     USA       13.21   4
6 Michael OBASUYI                 BEL       13.29   3
7 Asier MARTÍNEZ                  ESP       13.35   2
Rachid MURATAKE                 JPN         DNS

Men’s 110mH – Diamond Discipline
Heat 1                            Wind: +0.1
1 Rachid MURATAKE                 JPN       13.15   8
2 Trey CUNNINGHAM                 USA       13.20   7
3 Michael OBASUYI                 BEL       13.22   6
4 Enrique LLOPIS                  ESP       13.23   5
5 Cordell TINCH                   USA       13.33   4
6 Jason JOSEPH                    SUI       13.41   3
7 Raphaël MOHAMED                 FRA       13.45   2
8 Romain LECOEUR                  FRA       13.47   1

Men’s 110mH – Diamond Discipline
Heat 2                            Wind: +0.4
1 Shunsuke IZUMIYA                JPN       13.16   8
2 Dylan BEARD                     USA       13.25   7
3 Asier MARTÍNEZ                  ESP       13.32   6
4 Sasha ZHOYA                     FRA       13.33   5
5 Lorenzo Ndele SIMONELLI         ITA       13.33   4
6 Michael DICKSON                 USA       13.60   3
7 Damian CZYKIER                  POL       13.67   2
8 Jamal BRITT                     USA       15.73   1

Men’s 400mH – Diamond Discipline
Final
1 Alison DOS SANTOS               BRA       47.78   8
2 Rasmus MÄGI                     EST       47.95   7
3 Malik JAMES-KING                JAM       48.37   6
4 Wilfried HAPPIO                 FRA       48.56   5
5 Gerald DRUMMOND                 CRC       48.68   4
6 Carl BENGTSTRÖM                 SWE       48.68   3
7 Ismail Doudai ABAKAR            QAT       48.79   2
8 Berke AKÇAM                     TUR       49.23   1

Men’s 3000mSC – Diamond Discipline
Final
1 Abrham SIME                     ETH     8:02.36   8
2 Amos SEREM                      KEN     8:02.36   7
3 Abraham KIBIWOT                 KEN     8:06.70   6
4 Mohamed Amin JHINAOUI           TUN     8:09.41   5
5 Geordie BEAMISH                 NZL     8:09.64   4
6 Avinash Mukund SABLE            IND     8:09.91   3
7 Ryuji MIURA                     JPN     8:10.52   2
8 Leonard Kipkemoi BETT           KEN     8:12.97   1
9 Jean-Simon DESGAGNÉS            CAN     8:13.11
10 Mohamed TINDOUFT                MAR     8:14.10
11 Anthony ROTICH                  USA     8:14.22
12 Luc LE BARON                    FRA     8:15.29
13 Louis GILAVERT                  FRA     8:18.83
14 Baptiste FOURMONT               FRA     8:18.91
15 Samuel DUGUNA                   ETH     8:27.16
Wilberforce Chemiat KONES       KEN         DNF
Lawrence Kemboi KIPSANG         KEN         DNF

Men’s Pole Vault – Diamond Discipline
Final
1 Armand DUPLANTIS                SWE        6.00   8
2 Sam KENDRICKS                   USA        5.95   7
3 Thibaut COLLET                  FRA        5.85   6
4 Emmanouil KARALIS               GRE        5.75   5
4 Ernest John OBIENA              PHI        5.75   5
6 Kurtis MARSCHALL                AUS        5.75   3
7 Piotr LISEK                     POL        5.75   2
7 KC LIGHTFOOT                    USA        5.75   2
9 Ben BROEDERS                    BEL        5.65
10 Renaud LAVILLENIE               FRA        5.65
11 Jacob WOOTEN                    USA        5.50
12 Anthony AMMIRATI                FRA        5.50
12 Robin EMIG                      FRA        5.50
Christopher NILSEN              USA          NH

Men’s Hammer Throw – Promotional Event
Final
1 Paweł FAJDEK                    POL       77.13
2 Wojciech NOWICKI                POL       75.17
3 Mykhaylo KOKHAN                 UKR       75.13
4 Bence HALÁSZ                    HUN       74.56
5 Denzel COMENENTIA               NED       71.67

Men’s Javelin Throw – Diamond Discipline
Final
1 Julian WEBER                    GER       85.91   8
2 Anderson PETERS                 GRN       85.19   7
3 Jakub VADLEJCH                  CZE       85.04   6
4 Arshad NADEEM                   PAK       84.21   5
5 Artur FELFNER                   UKR       80.48   4
6 Andrian MARDARE                 MDA       79.30   3
7 Toni KERÄNEN                    FIN       79.22   2
8 Kishore JENA                    IND       78.10   1
9 Edis MATUSEVIČIUS               LTU       77.36
10 Marcin KRUKOWSKI                POL       75.52

Women’s 100m – Diamond Discipline
Final                             Wind: -2.0
1 Patrizia VAN DER WEKEN          LUX       11.06   8
2 Gina Mariam BASS BITTAYE        GAM       11.09   7
3 Ewa SWOBODA                     POL       11.16   6
4 Mujinga KAMBUNDJI               SUI       11.22   5
5 Tamara CLARK                    USA       11.32   4
6 Zaynab DOSSO                    ITA       11.36   3
7 Gémima JOSEPH                   FRA       11.43   2
8 Chloé GALET                     FRA       11.51   1

Women’s 400m – Diamond Discipline
Final
1 Marileidy PAULINO               DOM       49.20   8
2 Natalia KACZMAREK               POL       49.82   7
3 Salwa Eid NASER                 BRN       49.82   6
4 Alexis HOLMES                   USA       50.02   5
5 Laviai NIELSEN                  GBR       50.67   4
6 Lieke KLAVER                    NED       50.89   3
7 Andrea MIKLÓS                   ROU       51.08   2
8 Amandine BROSSIER               FRA       51.27   1

Women’s 1500m – Diamond Discipline
Final
1 Faith KIPYEGON                  KEN     3:49.04   8
2 Jessica HULL                    AUS     3:50.83   7
3 Laura MUIR                      GBR     3:53.79   6
4 Linden HALL                     AUS     3:56.40   5
5 Georgia BELL                    GBR     3:56.54   4
6 Susan Lokayo EJORE              KEN     3:57.26   3
7 Sarah HEALY                     IRL     3:57.46   2
8 Agathe GUILLEMOT                FRA     3:58.05   1
9 Katie SNOWDEN                   GBR     3:58.13
10 Ciara MAGEEAN                   IRL     3:58.69
11 Nigist GETACHEW                 ETH     3:58.98
12 Esther GUERRERO                 ESP     3:59.74
13 Cory Ann MCGEE                  USA     4:01.18
Charlotte PIZZO                 FRA         DNF
Martyna GALANT                  POL         DNF
Daniela GARCÍA                  ESP         DNF

Women’s 3000mSC – Diamond Discipline
Final
1 Winfred Mutile YAVI             BRN     9:03.68   8
2 Alice FINOT                     FRA     9:05.01   7
3 Elizabeth BIRD                  GBR     9:09.07   6
4 Olivia MARKEZICH                USA     9:14.67   5
5 Lea MEYER                       GER     9:15.48   4
6 Marwa BOUZAYANI                 TUN     9:15.54   3
7 Alicja KONIECZEK                POL     9:17.20   2
8 Daisy JEPKEMEI                  KAZ     9:21.75   1
9 Beatrice CHEPKOECH              KEN     9:27.21
10 Adva COHEN                      ISR     9:35.45
Jackline CHEPKOECH              KEN         DNF

Women’s High Jump – Diamond Discipline
Final
1 Yaroslava MAHUCHIKH             UKR        2.10   8
2 Nicola OLYSLAGERS               AUS        2.01   7
3 Angelina TOPIĆ                  SRB        1.98   6
4 Lamara DISTIN                   JAM        1.95   5
5 Eleanor PATTERSON               AUS        1.95   4
6 Nawal MENIKER                   FRA        1.95   3
7 Iryna GERASHCHENKO              UKR        1.95   2
8 Britt WEERMAN                   NED        1.92   1
9 Morgan LAKE                     GBR        1.92
10 Solène GICQUEL                  FRA        1.92
11 Nadezhda DUBOVITSKAYA           KAZ        1.88
12 Christina HONSEL                GER        1.88
13 Nafissatou THIAM                BEL        1.88
Kateryna TABASHNYK              UKR          NH

Women’s Long Jump – Diamond Discipline
Final
1 Larissa IAPICHINO               ITA        6.82   0.0   8
2 Plamena MITKOVA                 BUL        6.78  +2.2   7
3 Quanesha BURKS                  USA        6.73  +0.5   6
4 Marthe KOALA                    BUR        6.67  -1.1   5
5 Hilary KPATCHA                  FRA        6.65   0.0   4
6 Natalia LINARES                 COL        6.63   0.0   3
7 Malaika MIHAMBO                 GER        6.60  +0.6   2
8 Milica GARDAŠEVIĆ               SRB        6.54  +0.8   1
9 Mikaelle ASSANI                 GER        6.38  +0.9
10 Ivana ŠPANOVIĆ                  SRB        6.17  +0.7
11 Auriana LAZRAQ-KHLASS           FRA        5.77  +0.8

Women’s Discus Throw – Diamond Discipline
Final
1 Valarie ALLMAN                  USA       68.07   8
2 Jorinde VAN KLINKEN             NED       67.23   7
3 Alida VAN DAALEN                NED       65.78   6
4 Marike STEINACKER               GER       64.64   5
5 Sandra ELKASEVIĆ                CRO       64.42   4
6 Liliana CÁ                      POR       61.96   3
7 Kristin PUDENZ                  GER       61.49   2
8 Melina ROBERT-MICHON            FRA       60.88   1
9 Amanda NGANDU-NTUMBA            FRA       59.60
10 Shanice CRAFT                   GER       59.36

Women’s Hammer Throw – Promotional Event
Final
1 Brooke ANDERSEN                 USA       73.27
2 Alexandra TAVERNIER             FRA       69.73
3 Janee’ KASSANAVOID              USA       69.66
4 Rose LOGA                       FRA       68.59
5 Bianca Florentina GHELBER       ROU       67.85

​ 

 

By