A fantastic second meet in the Continental Tour Gold series for 2024, the Kip Keino Classic had some fantastic events, from the Men’s 100m, Men’s Hammer, and Men’s 1,500m, to the women’s 800m, and women’s Hammer! 

Kip Keino Classic
Nyayo National Stadium, Nairobi (KEN) – 20 April 2024

Men’s 100m
Final                             Wind: +2.2
1 Kenneth BEDNAREK                USA        9.91
2 Emmanuel MATADI                 LBR        9.99
3 Jeremiah AZU                    GBR       10.00
4 Chituru ALI                     ITA       10.01
5 Ferdinand OMANYALA              KEN       10.03
6 Mark Otieno ODHIAMBO            KEN       10.22
7 Dorian CAMEL                    USA       10.33
8 Arthur CISSÉ                    CIV       10.48

Men’s 200m
Final                             Wind: -1.5
1 Courtney LINDSEY                USA       19.71
2 Letsile TEBOGO                  BOT       19.71
3 William REAIS                   SUI       20.54
4 Claude Emmanuel ITOUNGUE BOGOGNICMR       20.71
5 Eseosa Fostine DESALU           ITA       20.72
6 Micaiah HARRIS                  USA       20.76
7 Dorian CAMEL                    USA       20.87
8 Samuel Chege WAWERU             KEN       21.15

Men’s 400m
Final
1 Bayapo NDORI                    BOT       44.10
2 Bryce DEADMON                   USA       44.41
3 Leungo SCOTCH                   BOT       44.54
4 Zablon Ekhal EKWAM              KEN       44.69
5 Gilles BIRON                    FRA       45.36
6 Tumo Statago VAN WYK            BOT       46.13
7 Daeqwan BUTLER                  USA       46.37
8 Kennedy Kimeu MUTHOKI           KEN       46.93

Men’s 800m
Final
1 Emmanuel WANYONYI               KEN     1:43.57
2 Aaron Kemei CHEMININGWA         KEN     1:44.10
3 Ferguson Cheruiyot ROTICH       KEN     1:44.90
4 Nicholas Kiplangat KEBENEI      KEN     1:45.40
5 Abel KIPSANG                    KEN     1:45.57
6 Tumo NKAPE                      BOT     1:45.95
7 Timothy CHERUIYOT               KEN     1:46.56
8 Collins KIPRUTO                 KEN     1:47.03
9 Tom DRADRIGA                    UGA     1:47.96
Khaled BENMAHDI                 ALG         DNF

Men’s 1500m
Final
1 Reynold Kipkorir CHERUIYOT      KEN     3:31.96
2 Brian KOMEN                     KEN     3:32.29
3 Daniel MUNGUTI                  KEN     3:33.71
4 Vincent Kibet KETER             KEN     3:34.12
5 Ermias GIRMA                    ETH     3:37.68
6 Kamar ETIANG                    KEN     3:39.05
7 Charles Cheboi SIMOTWO          KEN     3:39.79
8 Jacob SANDE                     UGA     3:43.64
9 Silas KIPKORIR                  KEN     3:43.69
10 Johannes MOREPE                 RSA     3:43.77
11 Hayimro YELE                    ETH     3:44.67
12 Ashenafi EMANA                  ETH     3:48.63
13 Kenneth KIMUTAI                 KEN     3:49.03
14 Ali Idow HASSAN                 SOM     3:50.10
Shem SIMATWO                    KEN         DNF
Boaz KIPRUGUT                   KEN         DNF

Men’s 5000m
Final
1 Abdisa FAYISA                   ETH    13:34.77
2 Levy KIBET                      KEN    13:38.39
3 Charles ROTICH                  KEN    13:39.16
4 Titus KIPROTICH                 KEN    13:46.85
5 Melesse BIRHAN                  ETH    13:53.00
6 Vincent KIMAIYO                 KEN    13:57.53
7 Ayele TADESSE                   ETH    14:00.36
8 Felix KIBET                     KEN    14:05.95
9 Titus MUSAU                     UGA    14:46.31
Evans KIPCHUMBA                 KEN         DNF
Amos Kiptoo BIRGEN              KEN         DNF
Simon MAIYWA                    KEN         DNF

Men’s 3000mSC
Final
1 Abraham KIBIWOT                 KEN     8:20.54
2 Amos SEREM                      KEN     8:21.40
3 Matthew KOSGEI                  KEN     8:23.84
4 Wesley LANGAT                   KEN     8:26.04
5 Lawrence Kemboi KIPSANG         KEN     8:29.62
6 Samuel DUGUNA                   ETH     8:30.21
7 Hirko HAILU                     ETH     8:32.82
8 Edmund SEREM                    KEN     8:37.27
9 Naibei Kiplimo MAYEBEI          KEN     8:39.53
10 Amos KIRUI                      KEN     8:42.49
11 Dinka FIKADU                    ETH     8:44.94
12 Obsa Feyisa MENGISTU            ETH     8:57.35
13 Elphas Toroitich NDIWA          UGA     9:02.66
14 Benjamin KIGEN                  KEN     9:05.34
Wilberforce Chemiat KONES       KEN         DNF
Milkesa FIKADU                  ETH         DNF
Justine KWAMBAI                 KEN         DNF

Men’s Hammer Throw
Final
1 Ethan KATZBERG                  CAN       84.38
2 Mykhaylo KOKHAN                 UKR       80.76
3 Wojciech NOWICKI                POL       79.14
4 Paweł FAJDEK                    POL       75.82
5 Hilmar Örn JÓNSSON              ISL       72.19
6 Mostafa ELGAMEL                 EGY       71.75
7 Dominic Ongidi ABUNDA           KEN       60.09

Men’s Javelin Throw
Final
1 Gatis ČAKŠS                     LAT       81.74
2 Thomas RÖHLER                   GER       80.62
3 Timothy HERMAN                  BEL       79.94
4 Patriks GAILUMS                 LAT       79.02
5 Jaroslav JÍLEK                  CZE       77.53
6 Manu QUIJERA                    ESP       77.32
7 Ihab ABDELRAHMAN                EGY       75.02
8 Alex Toroitich KIPROTICH        KEN       74.63
9 Julius YEGO                     KEN       72.25

Women’s 100m
Final                             Wind: -1.6
1 Gina Mariam BASS BITTAYE        GAM       11.33
2 Bassant HEMIDA                  EGY       11.51
3 Shannon RAY                     USA       11.53
4 Viktória FORSTER                SVK       11.56
5 Rani ROSIUS                     BEL       11.61
6 Lilly KADEN                     GER       11.76
7 Esther MBAGARI                  KEN       12.08
8 Christine MBOMA                 NAM       12.32

Women’s 800m
Final
1 Mary MORAA                      KEN     1:57.96
2 Nelly CHEPCHIRCHIR              KEN     1:58.26
3 Vivian Chebet KIPROTICH         KEN     1:58.93
4 Nelly JEPKOSGEI                 BRN     1:58.98
5 Halimah NAKAAYI                 UGA     1:59.89
6 Oratile NOWE                    BOT     2:00.67
7 Naomi KORIR                     KEN     2:02.35
8 Netsanet DESTA                  ETH     2:05.18
9 Charline MATHIAS                LUX     2:06.89
10 Fikre Birane GEBEYEHU           ETH     2:13.32
Sarah MORAA                     KEN         DNF

Women’s 1500m
Final
1 Mary EKIRU                      KEN     4:06.26
2 Edinah JEBITOK                  KEN     4:07.22
3 Hawi ABERA                      ETH     4:10.96
4 Josephine Chelangat KIPLANGAT   KEN     4:13.05
5 Lydia Jeruto LAGAT              KEN     4:14.23
6 Mebriht MEKONEN                 ETH     4:16.94
7 Winny CHEBET                    KEN     4:17.28
8 Purity CHEPKIRUI                KEN     4:17.61
9 Asayech ADMASU                  ETH     4:19.69
10 Mary Nyaboke OGWOKA             KEN     4:21.11
11 Nowel CHERUTO                   UGA     4:28.25
Lilian ODIRA                    KEN         DNF

Women’s 5000m
Final
1 Marta ALEMAYO                   ETH    15:14.54
2 Margaret Chelimo KIPKEMBOI      KEN    15:19.76
3 Lemlem NIBRET                   ETH    15:20.99
4 Shito GUMI                      ETH    15:29.92
5 Tsiyon ABEBE                    ETH    15:52.78
6 Yvone CHEPCHIRCHIR              KEN    16:00.01
7 Yenenesh SHIMKET                ETH    16:07.27
8 Maureen CHEROTICH               KEN    16:12.81
9 Vicky CHEKWEMBOI                UGA    16:36.85
Peninnah Wangari WACHIRA        KEN         DNF
Millicent KEMBOI                KEN         DNF

Women’s 400mH
Final
1 Amalie IUEL                     NOR       54.89
2 Paulien COUCKUYT                BEL       55.23
3 Bianca STUBLER                  USA       56.69
4 Daniela LEDECKÁ                 SVK       56.73
5 Adelina ZEMS                    KAZ       56.86
6 Vanice Kerubo NYAGISERA         KEN       58.15
7 Elisabeth SLETTUM               NOR       58.41
Alexandra Ștefania UȚĂ          ROU         DNF

Women’s 3000mSC
Final
1 Stella RUTTO                    ROU     9:39.57
2 Leah JERUTO                     KEN     9:39.94
3 Daisy JEPKEMEI                  KAZ     9:41.13
4 Meseret YESHANEH                ETH     9:47.49
5 Alemnet WALE                    ETH     9:49.63
6 Wosane Asefa MANGISTU           ETH     9:54.82
7 Bizunesh GETAHUN                ETH     9:56.84
8 Judith CHEPKEOCH                KEN    10:00.55
9 Purity KIRUI                    KEN    10:10.02
10 Caren CHEBET                    KEN    10:12.91
11 Nancy CHEPKWURUI                UGA    10:17.86
12 Naomi CHEMTAI                   KEN    10:40.89
Sharon CHEPKIRUI                KEN         DNF

Women’s High Jump
Final
1 Michaela HRUBÁ                  CZE        1.90
2 Maja NILSSON                    SWE        1.90
3 Elena VALLORTIGARA              ITA        1.86
4 Marithe-Thérèse ENGONDO         SUI        1.86
4 Solène GICQUEL                  FRA        1.86
4 Yelizaveta MATVEYEVA            KAZ        1.86
7 Kimberly WILLIAMSON             JAM        1.86
8 Urtė BAIKŠTYTĖ                  LTU        1.78

Women’s Hammer Throw
Final
1 Janee’ KASSANAVOID              USA       75.99
2 Bianca Florentina GHELBER       ROU       74.06
3 Beatrice Nedberge LLANO         NOR       70.77
4 Vanessa STERCKENDRIES           BEL       69.49
5 Kaila BUTLER                    CAN       68.05
6 Janeah STEWART                  USA       66.36
7 Roseline Nyachama RAKAMBA       KEN       55.00

​ 

 

By