National CalendarNational Results

Resultados: Beijing 2008

Date: 
10/24/2008 - 23:03

VARONIL 1oo Mts
1.- Bolt Usain Jam 9.69
2.- Thompson Richard Tri/Tob 9.89
3.- Dix Walter U.S 9.91
8.- Patton Darvis U.S 10.03

200 Mts
1.- Bolt Usain Jamaica 19.30
2.- Crawford Shawn U.S 19.96
3.- Dix Walter U.S 19.98

400 Mts
1.- Merritt Lashawn U.S. 43.75
2.- Wariner Jeremy U.S 44.74
3.- Neville David U.S 44.80

800 Mts
1.- Bungei Wilfred Kenya 1:44.65
2.- Ismail Ismail Ahmed Sudan 1:44.70
3.- Yego Alfred Kirwa Kenya 1:44.82
6.- López Yeimer Cuba 1:45.88

110 Con Vallas
1.- Robles Dayron Cuba 12.93
2.- Payne David U.S 13.17
3.- Oliver David U.S 13.18
8.- Quiñónez Jackson Spain 13.69

1500 Mts
1.- Ramzi Rashid Bahrain 3:32.94
2.- Kiprop Asbel Kipruto Ken 3:33.11
3.- Willis Nicholas N. Zealand 3:34.16
5.- Higuero Juan Carlos Spain 3:34.44

3000 Steaplechase
1.- Kipruto B. Kiprop Ken 8:10.34
2.- Mekhissi-B. Mahiedine Fra 8:10.49
3.- Mateelong R. Kipkemboi Ken 8:11.01
13.- Famiglietti Anthony U.S 8:31.21

400 Mts Vallas
1.- Taylor Angelo U.S 47.25
2.- Clement Kerron U.S 47.98
3.- Jackson Bershawn U.S 48.06

5000 Mts
1.- Bekele Kenenisa Ethiopia 12:57.82
2.- Kipchoge Eliud Kenya 13:02.80
3.- Soi Edwin Cheruiyot Ken 13:06.22
7.- Barrios Juan Luís Méx 13:19.79
9.- Lagat Bernard U.S 13:26.89
11.- Bezabeh Aelemayehu Spain 13:30.48
13.- Tegenkamp Matthew U.S 13:33.13
14.- España Jesús Spain 13:55.94

SALTO DE LONGITUD
1.- Saladino A. Irving J. Panama 8.34
2.- Mokoena Khotso South Africa 8.24
3.- Camejo Ibrahim Cuba 8.20
5.- Martínez Wilfredo Cuba 8.19

20K CAMINATA
1.- Borchin Valeriy Russian Fed. 1:19:01
2.- Pérez Jefferson Ecuador 1:19:15
3.- Tallent Jared Australia 1:19:42
7.- Fernández F. Javier Spain 1:20:32
9.- López Luís F. Colombia 1:20:59
12.- Molina Juan Manuel Spain 1:21:25
13.- Sánchez Benjamín Spain 1:21:38
14.- Bagio Jose Brazil 1:21:43
15.- Sánchez Eder Méx 1:21:53
20.- Saquipay Rolando Ecuador 1:22:32
31.- Rendon James Colombia 1:24:41
36.- Mejia David Méx 1:26:45
38.- Chocho Andrés Ecuador 1:27:09
39.- Segura Allan Costa Rica 1:27:10
40.- Cano Juan M. Argentina 1:27:17

50 K CAMINATA
1.- Schwazer Alex Italy 3:37:09
2.- Tallent Jared Australia 3:39:27
3.- Nizhegorodov Denis Rus. 3:40:14
4.- García Jesús Á. Spain 3:44:08
6.- Nava Horacio Méx 3:45:21
18.- Sánchez Jesús Méx 3:52:58
22.- García Luís F. Guatemala 3:56:58
23.- Flores Mario Iván México 3:58:04
25.- Quinde Fausto Ecuador 3:59:28
34.- Moreno Rodrigo Colombia 4:03:52
36.- Moreno Xavier Ecuador 4:07:04

10,000 MTS
1.- Bekele Kenenisa Ethiopia 27:01.17
2.- Sihine Sileshi Ethiopia 27:02.77
3.- Kogo Micah Ken 27:04.11
13.- Rupp Galen U.S 27:36.99
15.- Abdirahman Abdi U.S 27:52.53
25.- Torres Jorge U.S 28:13.93
29.- Romero Juan C. Méx 28:26.57

4 X100 RELEVOS
1.- Jamaica 37.10
2.- Trinidad/Tobago 38.06
3.- Japan 38.15
4.- Brazil 38.24
5.- Germany 38.58
6.- Canadá 38.66

1.- United States 2:55.39
2.- Bahamas 2:58.03
3.- Russian Fed. 2:58.06
4.- Great Britain 2:58.81
5.- Belgium 2:59.37
6.- Australia 3:00.02
7.- Poland 3:00.32
8.- Jamaica 3:01.45

FEMENIL 100 MTS
1.- Stewart Kerron Jamaica 11.28
2.- Okparaebo Ezinne Norway 11.32
3.- Jones-Ferrette L. Virgin Isl, Us 11.41

200 MTS
1.- Campbell B. Verónica Jamaica 21.74
2.- Felix Allyson U.S 21.93
3.- Stewart Kerron Jamaica 22.00
4.- Lee Muna U.S 22.01

400 Mts
1.- Ohuruogu Christine G. Britain 49.62
2.- Williams Shericka Jamaica 49.69
3.- Richards Sanya U.S 49.93

800 MTS
1.- Jelimo Pamela Kenya 1:54.87
2.- Busienei Janeth J. Kenya 1:56.07
3.- Benhassi Hasna Morocco 1:56.73
5.- Mutola Maria Mozambique 1:57.68

100 MTS CON VALLAS
1.- Harper Dawn U.S 12.54
2.- Mclellan Sally Australia 12.64
3.- Lopes-Schliep Priscilla Canada 12.64
4.- Cherry Damu U.S 12.65
7.- Jones Lolo U.S 12.72

1500 MTS
1.- Langat Nancy Jebet Ken 4:00.23
2.- Lishchynska Iryna Ukraine 4:01.63
3.- Tobias Nataliya Ukraine 4:01.78
6.- Rodriguez Natalia Spain 4:03.19
7.- Rowbury Shannon U.S 4:03.58
8.- Fuentes-Pila Iris Spain 4:04.86

3000 MTS
1.- Galkina S. Gulnara Rus. Fed. 8:58.81
2.- Jepkorir Eunice Ken 9:07.41
3.- Volkova Ekaterina Rus. Fed. 9:07.64
9.- Barringer Jennifer U.S 9:22.26
10.- Willard Anna U.S 9:25.63

3000 STEAPLECHASEE
1.- Russian Fed. 8:58.81
2.- Kenya 9:07.41
3.- Russian Fed. 9:07.64
9.- United States 9:22.26
10.- United States 9:25.63
12.- Spain 9:35.16

400 CON VALLAS
1.- Walker Melaine Jamaica 52.64
2.- Tosta Sheena U.S 53.70
3.- Danvers Tasha Great Britain 53.84
8.- Ross-Williams Tiffany U.S 57.55

5000 Mts
1.- Dibaba Tiruneshethiopia 15:41.40
2.- Abeylegesse Elvan Turkey 15:42.74
3.- Defar Meseret Ethiopia 15:44.12
9.- Goucher Kara U.S 15:49.39
10.- Flanagan Shalane U.S 15:50.80
14.- Rhines Jennifer U.S 16:34.63

CAMINATA 20 KM
1.- Kaniskina Olga Russian Fed. 1:26:31
2.- Platzer Kjersti Tysse Norway 1:27:07
3.- Rigaudo Elisa Italy 1:27:12
35.- Zapata Sandra Colombia 1:36:18
36.- Ordonez Johana Ecuador 1:36:26
37.- Spindler Tania Regina Brazil 1:36:46
38.- Colindres Verónica El Salv 1:36:52
43.- Núñez Evelyn Guatemala 1:44:13

MARATÓN
1.- Tomescu Constantina Rum 2:26:44
2.- Ndereba Catherine Kenya 2:27:06
3.- Zhou Chunxiu China 2:27:07
19.- Pérez Madai Mexico 2:31:47
27.- Russell Blake U.S 2:33:13
39.- Portilla Maria Perú 2:35:19
43.- Ruales Sandra Ecuador 2:35:53
51.- Dos Santos Marily Brazil 2:38:10
55.- Retiz Patricia México 2:39:34
59.- Calizaya Sonia Bolivia 2:45:53
61.- Pérez Karina Méx 2:47:02
62.- Sánchez Bertha Colombia 2:47:02
68.- Trana Gabriela Costa Rica 2:53:45

10, 000 MTS
1.- Dibaba Tirunesh Ethiopia 29:54.66
2.- Abeylegesse Elvan Turkey 29:56.34
3.- Flanagan Shalane U.S 30:22.22
27.- Rodriguez Dulce M. Mex 32:58.04
29.- Checa Isabel Spain 33:17.88

4 X 100
1.- Russian Fed. 42.31
2.- Belgium 42.54
3.- Nigeria 43.04
4.- Brazil 43.14

4x400
1.- United States 3:18.54
2.- Russian Fed. 3:18.82
3.- Jamaica 3:20.40
6.- Cuba 3:23.21

Copyright © 2017 Latinos Corriendo a Fortius Media Group, LLC Publication